Matcha roheline tee

Matcha on jahvatatud roheline tee, mida traditsiooniliselt serveeritakse teetseremoonia käigus. Pärast teelehtede korjet kuivatatakse need tervete lehtedena ning seejärel jahvatatakse lehed peeneks pulbriks.
Hiina või Jaapan?

Jaapanis ja Hiinas toodetud matcha erineb nii maitse, värvuse kui tekstuuri poolest. Tingitud on see mitmest asjaolust, muuhulgas ka erinevatest kasvutingimustest ja pinnastikust, kus teetaimed kasvavad, samuti kuivatamis meetodist. Kui teelehed korjatakse, kuivatatakse need kiiresti, et takistada oksüdeerumist, (muudab pulbri ja maitse tuhmimaks). Matcha heina maitse ja tuhm pruunikas-roheline värvus on just oksüdeerumise tulemus. Tee nautlejate hulgas hinnatud Jaapani päritolu matcha puhul on varjus kasvanud teelehed aurutatud ja õhkkuivatatud, mille järel valmib kivijahvatuse käigus imepeen, erkroheline pulber.

Hiina matcha sisaldab kordades vähem antioksüdante kui Jaapani matcha, on tuhmim, tekstuur “liivasem” lisaks on seda on raskem vahustada. Samas on ka selle hind märgatavalt odavam. Uuringute tulemusena on viimastel aastatel leitud, et Hiina matchas ületavad radiatsiooni ja pestitisiidide tase lubatud piire.

Matcha tee on rohelisest teest kordi tervislikum, kuna matchat juues juuakse ära lahustunud teelehed, aga rohelise tee puhul vaid teelehtede tõmmis.

Matcha sisaldab rohkem kofeiini kui tavaline must purutee ja kordi rohkem kui tavaline roheline lehetee, kuid vähem kui must kohvi. Südant puperdama ei pane, kuid annab hommiku alguseks hea energialaengu. Matcha’s sisalduv kofeiin toimib koostöös aminohappe L-teaniiniga, mis tagab kuni kuuetunnise energialaengu ilma kõrvalmõjudeta.

Matcha valmistamise komplekti kuuluvad: bambusvispel ehk chasen, lamedapõhjaline kauss chawan ja kaarja otsaga bambusest) pulk chashaku. Lisaks võib kasutada roostevabaterasest sõela (tee eelnevaks sõelumiseks).

 

Matcha tee valmistamine:
Keeda vesi, kalla kaussi umbes 1/3 osa kuuma vett ja sega aeglaselt vispliga, selle tegevuse mõte on muuta bambusvispli harud pehmemaks ja ka kauss läheb kenasti soojaks. Kalla vesi ära.

Tõsta pulgaga üks kuhjatäis matchat kaussi, lisa vett silma järgi u. 2-3 spl sega aeglaselt vispliga läbi, nii et pulber ühtlaselt vees lahustuks. Järgmisena kalla vett, kuni 2/3 kaussi. Vee temperatuur peaks olema  70-85 kraadi. Sega kiirelt vispliga (W- või M-tähekujulisi liigutusi tehes) kuni tekib mõnus heleroheline vaht.  Naudi ja joo otse kausist!

Jaapanis segatakse kergema tee (usucha) saamiseks 2 tl matcha pulbrit ja ¾ tassi vett, kange tee (koicha) saamiseks 6 tl matcha pulbrit ja ¾ tassi vett.

Matchat võib kasutada ka, et anda looduslike vahenditega oma küpsetistele imeilus roheline värv. Lisaks annab see kookidele ka enneolematu maitsenüansi. Proovi matcha teega maitsestada isevalmistatud jäätiseid, küpseta jogurti ja matcha tee kooki, väikseid matchaga maitsestatud keeksikesi, kookose ja matchaga panna cottat või puista kauni rohelise matchaga üle šokolaadikook

Matchat saab kasutada ka näiteks õhtuse kokteili valmistamisel: miks mitte valmistada klassikalise džinni ja tooniku asemel täna joog Gin&Tea. Käitu nii: Lahusta vispeldades matcha väikse koguse kuuma veega (umbes 1/3 tavalisest tassist). Kalla segu jääga täidetud kaasi. Vala peale oma lemmik gin & toonik. Lisandiks võid lisada rosmariinioksa.

Matcha tooted e-poes

Matcha

Matcha Shizuoka-Japan

19.90

Kohvi & tee tarvikud

Bambusvispel matchale

15.90

Matcha

Matcha Japan

19.90
Tellimisel
Tellimisel

Enimmüüdud tooted

Chai Matcha

3.006.00
Tags: matcha