Teel on sadu tervistavaid omadusi

Oma hommikust, lõunast või õhtust teetassi nautides ei mõtle me kuigi sageli sellele, millist kasu tõuseb teejoomisest meie tervisele. Ometigi on tee üks kasulikumaid ja tervislikumaid rüüpeid, mida pikast jookide nimistust valida.

Tee kasulikkuse kohta on tehtud mitmeid uuringuid. Nii näiteks leiti 2015. aastal Austraalias läbi viidud uuringus, et teejoojad elavad keskmiselt kauem. Taanis tehtud uuringust selgus, et rohkem kui kuue tassi tee joomine päevas vähendas südamehaiguste riski 36 protsendi võrra.

 

Milline on erinevate teede mõju meie tervisele?

Populaarseima ja tunnustatuima tervisejoogi tiitli on pälvinud roheline tee, mille tervistavatest omadustest kõneldakse alates ainevahetuse tõhustamisest kuni Alzheimeri tõve vastase toimeni välja. Palju on räägitud rohelise tee tarbijate suuremas kaitstusest vähi vastu. Mitmed uuringud viitavad, et rohelise tee tarbimine võib vähendada munasarja-, rinna-, mao-, soole-, kopsu, eesnäärme- jt. vähkide riski, roheline tee suurendab ka vähiravis kasutatavate ravimite toimet.

Laborikatsetest on selgunud, et rohelises tees sisalduvad ained pärsivad põletikke organismis. Roheline tee kaitseb kaariese eest, tugevdab südant ja immuunsüsteemi, vähendab infarkti- ja insuldiohtu, alandab „halva“ kolesterooli taset ja vererõhku, kaitseb maksa toksiliste ainete kahjustava toime eest. Räägitakse ka rohelise tee positiivsest mõjust kaalule: on leitud, et rohelise tee ekstrakt suurendab maksas rasva lõhustumist, aidates nii kaasa kiiremale rasvapõletusele.

Musta tee tervislikkusest rääkimine on teenimatult rohelise tee varju jäänud. Tegelikult on ka mustal teel terve hulk tervislikke omadusi. Must tee tugevdab organismi immuunsust, vähendab stressi- , südamehaiguste- ja diabeediriski, tugevdab luid, vähendab vähiriski, annab energiat.

Valge tee sisaldab teiste teesortidega võrreldes vähem kofeiini, aga rohkem antioksüdante. Nagu rohelisel ja mustal teel, on ka valgel teel mitmeid tervistavaid omadusi. Valge tee alandab kolesteroolitaset, on kasulik südamele, vähendab veresoonkonnahaiguste ja vähiriski, on tõhusa antibakteriaalse toimega. Väiksema kofeiinisisaldusega ning valgele teele sarnaste tervistavate omadustega on ka oolong tee. Ühes tassis matcha tees on viis korda rohkem antioksüdante kui üheski teises toiduaines. 

Lõuna-Ameerika päritolu „imejooki“ ja supertoiduks nimetatud mate teed peetakse tükati isegi tervislikumaks kui rohelist teed. Mate tee annab energiat (rohkem kui kohv) ja parandab keskendumisvõimet, sisaldab palju vajalikke vitamiine, mineraale ja antioksüdante, kiirendab ainevahetust, vähendab söögiisu ja tõhustab seedimist.

Supertoiduks kutsutakse ka Jaapanis ja Hiinas toodetavat pulbriks jahvatatud rohelist teed matchat. Tee kasulike omaduste tõttu on matchat tarvitatud sajandeid. Matcha tee annab kehale energiat, parandab mälu ja tuju, tugevdab immuunsüsteemi, alandab kolesterooli ja veresuhkrut, soodustab ainevahetust, see on kiudainete rikas, lisaks on selles C-vitamiini, kroomi, tsinki, magneesiumi.

Punase värvusega mahe ja magusamaitseline rooibose tee on eriline selle poolest, et ei sisalda kofeiini, küll aga A, C ja E vitamiini.

Rooibos on leebe ja ei ärrita magu, sellel on põletikuvastane, vähktõbe ja südamehaigusi ennetav mõju. Rooibos on lõõgastava ja rahustava toimega, vähendab liigesepõletike korral valusid, alandab vererõhku ja kolesteroolitaset, tõstab keha haigustevastast kaitsevõimet. Kuna rooibose tee ei sisalda kofeiini, sobib see hästi ka lastele.

Erinevate teesortide tervistavatest omadustest võiks piltlikult öeldes kõnelda tunde. Kauget päritolu teede kõrval ei maksa unustada ja alahinnata ka kodustest metsadest ja aasadelt korjatud taime- ja puuviljateed, mille kasulikest toimetest oskasid lugu pidada juba meie esiemad. Lisaks maitsvale ja kasulikule teele saab pärnaõisi, nurmenukke või vaarikavarsi varudes mõnusa elamuse veel pealekauba!

Veel retsepte

Teed e-poes

Tags: matcha / Mate / must tee / roheline tee / rooibos / Tee / tervislikkus