Alusta päeva valge teega ja lõpeta punasega – muud värvid jäävad hommiku ja õhtu vahele

Erinevaid teesorte ja kõikvõimalikke teesegusid on maailmas sadu. Kuidas nende vahel valida ja mida millal juua?

Tõenäoliselt on kõigil meist omad lemmikud, mille juurde ikka ja jälle tagasi pöördume, kuid miks piirduda vaid ühe-kahe sordiga? Isegi ühte ja samasse päeva mahub mitmeid erinevaid teesorte, mis sobivad just kindla meeleolu, söögikorra või kellaajaga. Tunnet, mis tekib kuuma teetassi pihkude vahel hoides ja sellest õhkuvat aroomi nuusutades, võiks nimetada sõna otseses mõttes südantsoojendavaks ☺.

Päeva alustuseks sobib imehästi valge tee. Hommikul on me maitsemeeled puhanud ning valge tee  – mida õigusega peetakse teeperekonna kõige nüansirikkamaks ja peenema maitsega liikmeks – peen aroom ja maitsenüansid tulevad seetõttu eriti hästi esile. Ideaalne valge tee valmib 75kraadise veega ning teel tuleks lasta tõmmata 2 minutit. Oma hommikust teed nautides mõtle ka sellele, et valget teed korjatakse Hiinas vaid paaril märtsikuu päeval ning kuuldavasti on tee neitsilikkuse säilitamise huvides teekorjajatel isegi küüslaugu, sibula ja vürtside tarvitamine keelatud, alkoholist rääkimata.

Kui soovid alustada hommikut brittide moodi, võta valge tee asemel tassike musta, soovi korral koos piima ja suhkruga.

Keskhommikuse kontorikohvi asemel võiksid proovida rohelist teed. Roheline tee on väga mõnus ka ilma lisanditeta, iseseisvalt juues ning selle maitset ja mõrudust saad reguleerida veetemperatuuri ja tõmbamisajaga. Hiina rohelise tee jaoks on parim 75kraadine vesi ning tõmbamisaeg võiks esialgu olla võrdlemisi lühike – kui soovid kangemat, pikenda tõmbamisaega 30 sekundi kaupa. Lisaks meeldivale maitsele on rohelisel teel ka terve hulk tervistavaid ja kasulikke omadusi, alustades energiataseme tõstmisest ja ainevahetuse kiirendamisest, lõpetades veresuhkru ja kolesteroolitaseme alandamisega.

Lõunasöögi kõrvale soovitame võtta musta tee. Esiteks on see ülimalt mugav, sest isegi neis söögikohtades, kus teevalik on väike, on must tee enamasti esindatud. Teiseks ei sõltu musta tee maitse sedavõrd palju vee temperatuurist kui teistel teedel. Musta teed valmistatakse keeva veega ehk ei ole vaja oodata vee jahtumist õigele temperatuurile, samuti võib selle tõmbamisaeg olla pikem. Kolmandaks sobib musta tee võrdlemisi neutraalne maitse paljude erinevate roogadega. Kui rohelise tee tervistavatest omadustest kõneldakse sageli, siis must tee on sellest aspektist tänamatult teiste sortide varju jäänud. Tegelikkuses on musta tee kasulikud omadused rohelisega täiesti võrreldavad ning muuhulgas suurendab must tee väidetavalt ka õnnetunnet, mis tööpäeva lõuna paiku marjaks ära kulub ☺.

Pärastlõunase ergutajana sobib hästi matcha tee. Selles on kasulikke aineid, mis aitavad peletada väsimust ja suurendada keskendumisvõimet. Esiotsa võib matcha tunduda harjumatu maitsega, kuid ajapikku hakkad selle puhast ja rikkalikku maitsebuketti armastama.

Õhtuseks joogiks sobivad hästi teed, mille kofeiinisisaldus on väiksem. Näiteks puuvilja-, taime- ja õieteed, rooibos, oolong. Kuna oolong tee sisaldab siiski vähesel määral kofeiini, joo seda pigem varasemal õhtutunnil – muidugi juhul, kui oled kofeiini suhtes tundlik. Taime-, õie- ja puuviljateed ei sisalda kofeiini ning seega võid neid rahulikult tarbida ka õhtul, kartmata hilisemaid uinumisraskusi. Kofeiinivaba on ka rooibose tee, millel on sarnaselt rohelise ja musta teega hulgaliselt kasulikke omadusi. Lisaks on rooibos mahe ja magusamaitseline ning meeldib ja sobib hästi ka lastele – ideaalne tee, mida õhtul pereringis nautida!

Mõistagi ei ole eeltoodud soovitused kivisse raiutud ja teemaailm, mida avastada, on suur ja lai. Teebutiigi Müürivahe tänava poest leiad suure valiku teesorte ning saad alati asjatundlikku nõu ja soovitusi, kuidas ja millal erinevaid teesid tarbida.

Veel retsepte

Teed e-poes

Tags: hea tervisele / hommik / kasulik / must tee / õhtu / roheline tee / Tee / tervis / valge tee