Kas ja millist teed raseduse ja imetamise ajal juua?

Palju õnne, te saate lapse! Neid sõnu kuuldes valdab tulevasi lapsevanemaid suur rõõm ja paras annus põnevust. Kui tegemist on esimese lapsega, lisandub rõõmule pahatihti ka omajagu teadmatust ja kõhklusi: kas peagi emaks saav naine „tohib“ üht või teist toiduainet süüa või jooki tarbida, kas ja kuidas mõjutab ema toitumine kõhus kasvavat beebit, mida on mõistlik teha või tegemata jätta?

Tegelikkuses kinnitavad nii arstid kui ämmaemandad, et terve naine võib komplikatsioonideta kulgeva raseduse korral jätkata oma tavapärast elustiili. See kehtib nii toitumise, liikumise kui ka muude harjumuspäraste tegevuste kohta. Nii ei ole vaja ühtki meelepärast sööki ega jooki (alkohol, mõistagi, välja arvatud), oma igapäevasest toidusedelist välja arvata.

Küll aga tuleks raseduse ajal tarbida tavapärasest veidi enam vedelikke. Siinkohal tasub meelde tuletada ununema kippuvat tõsiasja, et poemahlad ja mahlajoogid on küll maitsvad ja käepärased, kuid sisaldavad samas ka ohtralt süsivesikuid, mis kipuvad kaalu kergitama. Seetõttu tuleks nii raseduse ajal kui tegelikult ka muul ajal eelistada magustamata jooke: puhas joogivesi, erinevad teed, naturaalsed mahlad. Samuti on oluline meeles pidada, et süüa tuleks pigem vähem korraga, aga sageli – pikki toidukordade vahesid ei tohiks jätta ja hea oleks käepärast hoida mõni väike tervislik pala.

Enamik taimeteesid  on rasedatele ohutud, kui neid ei tarbita väga suurtes kogustes. Vältida soovitatakse peterselli ja salveid sisaldavaid teesid, mõned eksperdid ka palderjani sisaldavat teed.

Ka kohvi joomine on raseduse ajal igati lubatud, kuid kuna kofeiin viib organismist vett välja ning – eriti, kui teil on probleeme rauapuudusega – takistab raua imendumist, on väga suurtel kohvisõpradel siiski soovitatav oma kohvitarbimist mõnevõrra piirata.

Omajagu kofeiini sisaldavad ka must ja roheline tee – seejuures sõltub tee kofeiinisisaldus sellest, kui kaua see on tõmmanud – kuid siiski on neis oluliselt vähem kofeiini kui tassikeses kohvis. Üllatav võib olla seegi, et nii roheline kui punane tee (oolong) sisaldavad kofeiini mustast teest rohkem. Samal ajal on neis aga ka kohvist kordades rohkem kasulikke aineid, vitamiine ja antioksüdante.

Kui armastate just rohelist teed, siis kõige vähem naturaalset kofeiini on Jaapani igapäevases tees Banchas – sellest saab hea aroomi, meeldiva maitse ja järelmaitsega tee. Vähese kofeiinisisalduse tõttu soovitatakse seda teed ka lastele.

Võrreldes teiste teedega on kofeiinisisaldus väiksem (antioksüdantide tase aga omakorda kõrgem) valges tees. Valge tee  värvus on hele, aroom peen ning maitse vähem „rohune“ ja pehmem kui rohelisel teel.

Lõuna-Aafrikast pärineva punase põõsa tee, mida kutsutakse rooibos (ka rotbush) on seevastu kofeiinivaba ning sobib seetõttu eriti hästi nii raseduse kui imetamise ajal. Rooibose tees on poole rohkem antioksüdante kui rohelises tees, see on igati tervislik, maheda maitse ja aroomiga, punakaskuldse värvusega. Lisaks antioksüdantidele on rooibose tees ka kaltsiumi ja magneesiumi, see mõjub hästi seedimisele ja aitab kõrvetiste vastu.

Raseduse algusperioodi iivelduse vastu on abi  ingveriteest, samuti aitab iivelduse puhul kummelitee. Viimane on hea jook ka siis, kui teid vaevavad ärevus ja unetus.

Kui beebi on sündinud, siis vastse ilmakodaniku jaoks on parim jook rinnapiim. Rinnaga toitmise õnnestumisele aitab kaasa see, kui värske ema saab võimalikult palju puhata ja tunneb end hästi. Oluline osa selles on ka igapäevasel toitumisel.

Inimese normaalne vedelikukogus ööpäevas peaks olema 2 – 2,4 liitrit. Imetav ema peaks täiendavalt tarbima 600 – 700 milliliitrit vedelikku. Kogu tarbitavast vedelikukogusest saadakse joogina ligikaudu liiter, ülejäänud vesi tuleb toidust. Heaks alternatiiviks puhtale veele ja mahladele on magusaineteta  taimeja puuviljateed. Ideaalne oleks imetamise ajal juua nii palju, et janutunne ei jõua tekkida.

Kuna kohvis ja tees sisalduvad kofeiin ja teiin kanduvad rinnapiimaga edasi ka lapsele, tuleks imetamise ajal nendega mõõdukas olla – lapse organism lõhustab neid aineid kordades aeglasemalt kui täiskasvanu oma. Muidugi ei tule tavapäraselt oma hommikusest kohvist või mustast / rohelisest teest täielikult loobuda, kuid kofeiini sisaldavaid jooke tulekski tarbida hommikul ning jälgida lapse reaktsiooni – mõni laps muutub rahutuks juba väga väikese kofeiinikoguse peale.

Ehkki elu pisikese ilmakodanikuga võib esialgu olla nii kiire, et söömiseks justkui ei jääkski mahti, tuleks siiski meeles pidada, et süüa tuleks tihti, koos vahepaladega isegi 5-6 korda päevas. Seejuures ei ole üldjuhul ühtki kindlat toitu, mida imetav ema peaks vältima või mida kindlasti sööma. Tervislik ja mitmekülgne toitumine aitab beebil harjuda erinevate maitsetega juba rinnapiima kaudu, mis kergendab lapsel erinevate maitsetega harjumist hiljem.

Ehkki on üldlevinud arusaam, et spetsiaalsed imetamisteed stimuleerivad rinnapiima teket. Rinnapiima kogus oleneb eeskätt imetamise sagedusest. Piim tekib vastuseks lapse imemisele. Mida enam – sagedamini, pikemalt – laps imeb, seda enam piima ka tekib.

Küll aga peitub imetamisteede joomise mõju hoopis milleski muus: teejoomine on rituaal, milleks võetakse endale aega. See omakorda tähendab, et teejoomise ajal ema lõõgastub ja kui ta samal ajal ka lapsele rinda annab, keskendub täielikult imetamisele. Ning rahulik meel mõjub piimakogusele kõige paremini. Rääkimata sellest, et rahulikult teed juues ja imetades annab ema beebile edasi kogu oma soojuse ja armastuse.

Lavendel

3.006.00

Rooibos, apteegitill, kibuvitsamarjad, kummel (15%), sidrunmeliss, lavendliõied(4%), roosiõie lehed

Valmistamine:
Valmimisaeg 2-3 Min
Vee temperatuur 80 ° C
Tee kogus tassile 12-15g
Tootekood: - Kategooriad: , , Sildid: , ,
Loe edasi

veel teedest

Teed e-poes

uus

Enimmüüdud tooted

MAASIKA PAPAIA

2.404.80

Enimmüüdud tooted

Cherry Spice

3.0030.00

Enimmüüdud tooted

Pai Mu Tan Silvery Needle

7.9015.80
uus

Puuviljatee

Yuzu natural

3.006.00
Natural

Puuviljatee

Kiss of Berries

3.006.00

Puuviljatee

Raspberry Cherry

3.006.00
Allahindlus!

Enimmüüdud tooted

Cherry Marzipan

2.404.80
Natural

Puuviljatee

Fruit Circus

3.006.00
Tags: imetamine / laps / rase / rasedus / Tee / tee kasulikkus