Oolong tee

Aastatel 960 – 1279 valitses Hiina keisririiki Songi dünastia. Songi dünastiat saame „süüdistada“ muuhulgas selles, et maailmas on käibel paberraha, et tänapäevani kasutame põhja-lõuna suuna määramiseks kompassi ning – ehkki mitte kõige toredama leiutisena – on meil olemas püssirohi. Õigluse huvides tuleb muidugi öelda, et paljuski militaarvaldkonda kuuluvate uuenduste kõrval hoolitsesid valitsejad ka keisririigi alamate hinge eest ehk kultuur ja kunst Hiinas neil aastatel õitsesid. Siit jõuamegi veel ühe Songi dünastia väikese, kuid maailma maastaabis väga olulise panuseni, mida miljonid inimesed tänapäevalgi naudivad – oolong tee.

 

Oolong – milline meloodiline sõna tähistamaks õrna, mõnevõrra müstilist jooki. Tuleb tõdeda, et säärase rikkaliku ja hõrgu rüüpe kohta on oolong praeguseni veel suhteliselt vähetuntud (ehkki see aasta-aastalt tasapisi muutub).  

Oolongi saamislugu ja legendid

Oolongi algupärane nimi pärineb hiina keelest (wu-long cha), mis tõlkes tähendab musta draakoni teed. Nimi on väekas ning selle ajalooline tekkelugu põnev. Nagu juba öeldud, oli Songi dünastia tuntud eeskätt oma tähelepanuväärsete militaarsete saavutuste poolest. Militaarsed saavutused kulusid ka igati ära, kuna nende valitsemisajal oli Hiina jätkuvalt suurte muutuste keerises ning seisis silmitsi pideva kallaletungiohuga. Tolleaegne Hiina laevastik oli tugev, kuid maaväed hobuste vähesuse tõttu nõrgad. Samal ajal oli Hiinas alguse saanud tugev teekasvatamise traditsioon, mis oli levinud juba sadadesse provintsidesse. Igati loogilist rada pidi sai teest vähehaaval Hiina majanduse selgroog ning teed hakati müüma, et osta hobuseid. Teega kauplemiseks pressiti see kokku ning märgistati hiina draakoni sümboliga: sellest saigi oolong oma nime – musta draakoni tee. Tänu teega kaubitsemisele levis see kiiresti Hiinast väljapoole ning sai seeläbi ka laiemalt tuntuks.

Oolong tee nime ajaloolise saamisloo kõrval käivad sellega kaasas veel mitmed legendid. Üks neist jutustab loo Hiina teekasvatajast, kes oma istanduses teelehtede noppimise aegu märkas põlluservas hirve ning otsustas teekorjamise asemel hoopis jahti pidada. Kuna teekorje jäi pooleli, jäid teelehed järgmise päevani samasse kohta seisma. Kui mees koos uue päikesetõusuga oma pooleli jäänud tööd lõpetama läks, sai ta üllatuse osaliseks, kui märkas, et ehkki mahajäänud teelehtede servad olid kuivades pruunikaks tõmbunud ning saanud seetõttu eriliselt meeldiva ja magusa aroomi. Uudne teevalmistamise viis oli sellega leitud ning kuna meest, kes selle kogemata avastas, kutsuti Oolongiks, sai ka tee tema järgi nime.

Teine tuntud legend seondub otseselt oolongi nime algse tähendusega – must draakon (või ka must madu). Mõistagi kõneleb ka see teeistandusest, kus must madu olla teelehtede kuivatamise eest vastutama pidanud töölist sedavõrd koledasti ehmatanud, et vaene mees suutis end istandusse naasmiseks koguda alles mitme päeva pärast. Kui mees siis, ise unarusse jäänud teelehtede saatuse pärast hirmul, istandusse tagasi pöördus, leidis ta enda suureks imestuseks eest teelehed, mis olid seismisest täiuslikuks muutunud. Tulemuseks oli lummav jook.

Oolongi tootmine

Tänapäevast oolong teed toodetakse Hiinas Fujiani provintsis, eelkõige Wuji mägedes, samuti Taiwani mäenõlvadel. Tee valmistamine on pikk, keeruline ja range protsess, mis toimub kogenud teemeistrite valvsa pilgu all. Oolong tee jaoks kasutatakse täiskasvanud teelehti, mida kõigepealt päikese käes närtsitatakse ning bambuskorvides kuivatatakse. Seejärel raputatakse teelehti oksüdeerumisprotsessi tõhustamiseks tugevalt, et lõhkuda lehtede rakuseinad ja soodustada seeläbi oksüdeerumise ajal maitsete vabanemist. See protsess võib kesta mitmeid tunde, tee oksüdeerumisastme õigsuse üle otsustab teemeister, kes kõike hoolsalt jälgib – valmistatakse nii kergemalt kui tugevamalt oksüdeeritud oolongit.

Kui oksüdeerumine on saavutanud teemeistri heakskiidu, kuumutatakse teelehed läbi, et oksüdeerumist peatada. Seejärel lehti rullitakse ning kuumutatakse uuesti või röstitakse õrnalt. Kui tegemist on kergelt oksüdeeritud oolongiga, siis vormitakse tee väikesteks rohelisteks graanuliteks, tugevamalt oksüdeeritud oolong jõuab poodi pikkade tumedate keerdus lehtedena.

Ehkki oolongi nimi tähendab musta draakoni teed, ei ole see tegelikkuses siiski ei must ega ka roheline. Pooleldi kääritatuna on oolong tee musta ja rohelise tee vahepealne ning sellel on nii ühe kui teise tuntud tee parimad omadused. Oolong tee maitse on selge ja aromaatne nagu roheliselgi teel, samas on temas piisavalt kangust ja värskust, mis omakorda meenutab musta teed. Paremate maitseelamuste nimel lisatakse oolong teedele vahel apelsini- või jasmiiniõisi.

Oolongi säilitamine ja valmistamismeetodid

Oolong teed tuleks säilitada õhukindlas anumas, kindlasti jahedas ja kuivas kohas. Tee ei tohiks kokku puutuda ühegi tugevalt lõhnava maitse- või toiduainega, kuna see võib mõjutada tee enda maitset.


Oolong tee sobib joomiseks terve päeva vältel, kuna tema kofeiinisisaldus on võrdlemisi väike. Tänu madalale kofeiinisisaldusele pole see ehk parim võimalik hommikune ergutaja, kuid sobib hästi vahepalaks pealelõunasel ajal ja lõõgastajaks õhtul.

Tume, tervete lehtedega oolong tee on valmistamisel kahvatu merevaigu värvusega ja pehme, puuviljalise iseloomuga, millest aimub virsiku ja aprikoosi maitset. Roheline, graanulitena kasutatav oolong tee on valmistamisel hele ja väga õrna roheka värvusega ning mõistagi rikkaliku aroomiga, milles võib ära tunda lillede lõhna nagu liilia või hüatsint.

Oolong tee valmistamiseks on kaks tuntud meetodit – lääne- ja hiinapärane. Tehes teed läänemaailma moodi, tuleb võtta 2-3 grammi teepuru 200 milliliitri vee kohta. Teepurule valatav vesi peab olema kuumutatud 85 – 95 kraadini ning teel tuleb lasta tõmmata üks kuni viis minutit. Sama teepuru võib kasutada korduvalt – erinevalt mustast ja rohelisest teest tõuseb oolongi maitse iga tõmmisega paremini esile.

Hiinapärast oolongi valmistamise meetodit kutsutakse congfu cha, mis tõlkes tähendab oskuslikku teevalmistamist. Selleks on vaja spetsiaalset hiina tee valmistamise kannu või klaaskannu, läbi mille tee valmistamise protsessi jälgida saab. Ükskõik, millist nõu kasutatakse, tuleb see umbes kolmandiku ulatuses teelehtedega täita. Esimene samm tee valmistamisel on teepuru „ehmatamine“: selleks kallatakse teelehtedele hetkeks 90 kraadine, peaaegu keev vesi, mis kohe ära valatakse. Kuna hea tee valmistamise oluline märksõna on vee kvaliteet, soovitavad teemeistrid kasutada filtreeritud või pudelivett. Järgmise sammuna valatakse teelehtedele uuesti peaaegu keev vesi ning jäetakse see umbes minutiks tõmbama. Seejärel on esimene tõmmis serveerimiseks valmis ning tõmmiseid võib samast teepurust teha korduvalt. Öeldakse isegi, et parima maitsega tee saab kolmandast või neljandast tõmmisest.

Oolongi kasulikkus tervisele

Oolong tee sisaldab üle 400 inimorganismile kasuliku keemilise elemendi. Peamised neist on polüfenooli ühendid, vitamiinid С, D, E, К, В1, В3, В6, В12, kaltsium, fosfor, raud, jood, magneesium, seleen, tsink, mangaan jt.

Oolong tee tervislikkuse nimekiri on pikk nagu teistelgi teedel: see tõstab immuunsüsteemi vastupanuvõimet, korrigeerib kehakaalu, eemaldab organismist jääkaineid, ergutab seedetegevust, vähendab halba kolesterooli, tugevdab tänu suurele vitamiinisisaldusele veresoonte seinu, tugevdab hambaid, ennetab südamehaigusi, on toniseeriv kogu organismile. Kõige muu kasuliku seas on arvatud, et oolong tee võib pikendada ka eluiga.

Veel teedest

OOLONG Teed E-POES

Must tee

Pu Erh Hiina

3.006.00

Enimmüüdud tooted

Milky Oolong

6.0012.00

Enimmüüdud tooted

Da Hong Pao

4.809.60

Oolong

Goji Berry Peach

3.006.00
natural

Oolong

Milky Oolong

6.2012.40
Tags: Oolong / oolong tee / valmistamine