Kakao – kehale ja hingele

Kakao on teadagi olnud alati populaarne soe jook, mida külmadel talvedel pleedi sisse mähituna kamina ees juua või soojadel suveõhtutel rõdul nautida. Peale selle, et kakao on äärmiselt maitsev jook, on sellel ka üllatavalt mitmeid tervisele kasulikke omadusi. Tuleb välja, et see kreemjas jook leevendab kõrget vererõhku, kolesterooli, aitab kaalu alandada, ravib diabeeti, astmat ja väsimust. Regulaarne kakao tarbimine aitab vähendada vähiriski, laseb haavadel kiiremini paraneda ja hoida naha klaari ja ilusana. Peale tassitäit lausa tunneb, et tuju läheb heaks ja muremõtted kaovad.

 

Mis on kakao?

Sisuliselt koosneb kakao jahvatatud kakaoubadest, mida saadakse kakaopuult. Ladina keeles on puu nimi Theobroma cacao, maakeeli “jumalate toit”.  Ja jumalate toit see tõepoolest on – kakaoubadest saab ka kakaovõid, millega praadida tervislik eine või mida määrida nahale, et seda mõnusalt niisutada.
Need väikesed oakesed pakatavad kaaliumist, fosforist, magneesiumist ja kaltsiumist. Ka vitamiinisisaldust võib loetleda lõputult – tiamiin, riboflaviin, niatsiin, folaat, vitamiinid B6, E ja K. Lisaks leiab oast tsinki, rauda ja naatriumi, valku ja kiudaineid. Kolesterooli on ubades ümmargune null, mille üle su süda rõõmustab.

Su tervis tänab sind

Mitmed teaduslikud uuringud on kiitnud kakaod selle eest, et see aitab vähendada vererõhku ning teadlased kinnitavad, et kõrge vererõhu puhul tasub kakaod kindlasti eelistada mustale ja rohelisele teele.
See pole ainus kakao eelis tee ees – tegu on ka võimsa antioksüdandiga, mis rohelise ja musta tee ja isegi punase veini endast kaugele maha jätab. Ohtralt tsinki täis kakao leevendab stressi, mis omakorda ei lase sul enneaegselt vananeda ning oled kauem noor. Flavanool aitab aga teadlaste sõnul aju tervena hoida, et mõistus oleks terav ja mälu ei veaks alt. Ka süda ei jää kasulikest omadustest ilma – kakao kaitseb rakke ning tugevdab südant. Seega on see eriti kasulik vanematele inimestele. Nii et vanaemaga koos tassi kakao joomine ei ole mitte ainult tore viis aega koos veeta, vaid ka omamoodi teraapia.

 

Kakaoga kaalust alla

Üllatav fakt on, et ehkki kakao tundub kaalulangetajatele üsnagi tummine, on see tegelikult suurepärane jook, millega oma teekonda saledama minani toetada. Kakao aitab halba kolesterooli kehas vähendada ning head tõsta. Ka aitab kakao reguleerida veresuhkrut.

Seega järgmine kord, kui kakao joomist patustamiseks peate, teadke hoopis, et teete oma kehale pai ja varustate seda vajalike ainete ja vitamiinidega.

Hea tuju garanteeritud

“Keegi ei saa kurvastada, kui tal on õhupall,” on öelnud karupoeg Puhh. Sama lugu on tassi kakaoga. See soojendab sind seest, rahustab ning paha tuju on kui käega pühitud. Miks? Sellel on tegelikult teaduslik põhjus. Teadlased on oma uuringute käitus leidnud, et kakaol on antidepressandiga võrreldav mõju. See aitab võidelda depressiooniga, mis on tänapäeva maailmas kerge tekkima ja aitab tuju üleval hoida. Kallimaga kamina ees tassikest kakaod juues pole ka saladus, et välja võivad tulla kakao afrodisiakumi mõjud.

 

Kakao on pärit Lõuna-Ameeriklast ning olnud ajalooliselt väga tähtis. Selle kasutuspõli on väga lai – kakaost tehakse shokolaadi, seda juuakse kuuma joogina ning kakaoõli määritakse nahale ning seda kasutatakse praadimisel. Läbi aegade on kakao olnud Maiade ja Asteekide elus väga olulisel kohal. Nii et tasuks nendest iidsetest tsivilisatsioonidest õppust võtta ning keeta tassike soojendavat kakaod.

 

Blogi

Kakao e-poes

Tags: kakao