Mate

Mate on matepuu (Ilex paraguensis) kuivatatud lehtedest valmistatud jook, mis on traditsiooniline Lõuna-Ameerikas, peamiselt Argentinas, Uruguays, Paraguays, Brasiilia ja Tšiili lõunaosas ning Boliivias. 
Sõna mate tuleb ketšua keelsest sõnast “mati”, mis tähendab ‘pudelkõrvits’, mille seest (eelnevalt õõnestatuna ja kuivatatuna) matepiirkonnas elavad  indiaanlased seda jooki jõid – seepärast hakkasidki hispaania vallutajad nimetama seda jooki mateks.  Mate on läbi aegade olnud Lõuna-Ameerika indiaanlaste seas tunnustatud ravimtaim. 
Traditsiooniliselt juuakse matet pudelkõrvitsast valmistatud anumast ehk kalebassist kasutadeks spetsiaalselt, enamasti metallist valmistatud sõelaga kõrt ehk bombillat. 
Mate sisaldab kofeiini, teobromiini ja teofülliini. Kofeiini  sisaldab mate oluliselt vähem kui tee või kohv. Seepärast saavad kofeiinile ülitundlikud inimesed väga edukalt matet tarvitada. Arvatakse, et kohvist niivõrd erinevad omadused on matejoogil just teiste kantiinide (teobromiin, teofülliin) omapärase kombinatsiooni tõttu. Teobromiin on enim tuntud kui šokolaadis ja kakaos leiduv tujutõstev aine ja see toime on ka matel.
Erinevalt teistest stimulantidest, millel on ainult kesknärvisüsteemi stimuleeriv toime, lõõgastab matejook ka  lihaseid , sh silelihaseid, seetõttu toimib näiteks astmaatikule haigust kergendavalt. Samuti on matel sajad kasulikud toimed tänu oma rikkalikule elutähtsate ainete sisaldusele.
Mate toime organismile:
Mate võtab näljatunde ära, aga samas annab energiat, mineraalaineid, aminohappeid  ja vitamiine, nagu toit.Kui kofeiin on närvisüsteemi simulant, siis matejook on terve ainevahetuse simulant.  Mate suurendab keha termogeneesi ehk soojatootmist ja kiirendab seeläbi ainevahetust ning põletab rasvu. Matejook vähendab kogukolesterooli ja LDL- kolesterooli-sisaldust kehas ning sele läbi alandab ta veresoonkonna haigustesse haigestumise riski. Samuti omistatakse talle südant tugevdavaid omadusi. 
Mate tõstab vitaalsust ja energiataset ning parandab kontsentratsioonivõimet ja mõtlemise kiirust, aga ilma selliste kõrvalnähtudeta nagu ülierutuvus või närvilisus. Mate joomine vähendab nii vaimset kui füüsilist väsimust ja tõstab depressiivsete meeleolu. Parandab füsioloogiliselt unestruktuuri, säilitades normaalse unetsüklite vahekorra.
Mate stimuleerib keha immuunsüsteemi  ja vere valgeliblesid efektiivsemalt toimima. Otsest toimet immuunsuse tõstjana ei ole suudetud tõestada, aga arvatakse, et põhjuseks on matejoogi äärmiselt mineraalaine- ja vitamiinirikas koostis – need on ju aga väga olulised immuunsüsteemi stimulaatorid.
Mate lõõgastab silelihaseid, aga stimuleerib südamelihast. Mate vähendab lihastes piimhappe hulka, seeläbi peaks ta olema eriti kasulik sportlastele taastava vahendina.
Mate parandab seedimist ja tasakaalustab soolemotoorikat. Need, kel on kõht kinni, hakkab soolestik tööle ja need, kel pidevalt kõht lahti- korrastub omakorda see probleem. Tema toimel aeglustub mao tühjenemine ja seetõttu ei teki pikemat aega näljatunnet. Ta võib toimida leebelt kõhtulahtistava ja uriinieritust soodustava vahendina. Matel olevat ka maksa kaitsev ja taastav toime.
Mate polüfenoolide sisaldus on äärmiselt kõrge. Polüfenoolid on võimsad  antioksüdandid, mis aeglustavad raku vananemist ja on üliolulised mitmete rakukahjustuste ärahoidmisel. Antioksüdandid tõstavad raku kaitsevõimet erinevate kahjustuste vastu ja seeläbi kaitsevad organismi haiguste tekke eest. Matet seostatakse ka vähivastase toimega, aga teaduslikke uuringuid selle kohta on vähe. 
Tuntuimad polüfenooliallikad on punane vein ja roheline tee.
Mates on peaaegu 3 x rohkem polüfenoole kui punases veinis, 5 x rohkem kui rohelises ja 6 x rohkem kui mustas tees  (Brumovsky et col.2008)
Vitamiinide ja mineraalide sisaldus kõigub mateürdis päris palju, sõltudes sordist, kasvukohast ja sellest, kas tegemist on isase või emase matetaimega.
Mate kõrvaltoimed.
Liiga suures doosis võib mate tekitada ka negatiivseid toimeid- kõige tavalisemad on toimed üle kesknärvisüsteemi – tekivad ärevus ja värinad, imiteerides äärmiselt pingelist olukorda.
Mate ei ole kindlasti laste jook nagu kohvigi. Ka rasedad ja imetavad naised võiksid mate joomisest hoiduda, kui siis natukene ja hommikul.
Loe ja vaata videot, kidas valmistada mate teed traditsioonilisel kujul: https://www.wikihow.com/Make-Yerba-Mate
Allikas: matemaailm.ee

veel teedest

MATE E-POES

Tags: jook / Mate / Tee / teejook / valmistamine