Yuzu, yuzu, yuzu… mis see veel on?

Yuzu on Citrus junos perekonnast pärit tsitruseline, mis algselt pärineb Hiinast, aga tänaseks on tuntuim Jaapanis ja Koreas. Jaapan toodab aastas 20 000 tonni yuzut, sellest üle poole kasvab Kochi piirkonnas. Väidetavalt lõhnavad sealsed mäed maikuus, kui yuzupuud õitsevad, nii tugevalt yuzuõite järgi, et seda on tunda ka kümnete kilomeetrite kaugusel. Vaat seda tahaks isegi näha… või siis tunda :). Üks yuzu puu annab aastas ainult 15-20kg vilja ja kõigest 2-3 liitrit mahla. See selgitab nii mõndagi yuzu mahla kalli hinna kohta (võrdluseks – apelsinipuult võib saada ca 55kg vilja ja 33-35 liitrit mahla).

Yuzu paksu krobelise koore all on peidus palju seemneid ja ainult pisut mahla. Aga yuzu mahla võlu peitub selles, et “a little goes a long way” ehk palju polegi vaja, et selle võimas maitse ja aroom enda toitusid kaunistama panna! Maitselt unikaalne, uskumatult aromaatne, ühtaegu hapukas, mõrkjas ja magus. Vili meenutab välimuselt väikest kortsus koorega greipfruuti ja arvatakse, et yuzu ongi tekkinud metsiku hapu mandariini ja sidruni ristamisel. Yuzu’t on Jaapanis kasutatud juba üle 1300 aasta. Ajalooliselt oli yuzu Jaapanis populaarne ka vannivee lõhnastaja ja rikastajana. Usuti, et yuzu-vann on rahustav ja ravivat külmetusi!  🙂

Jaapani köögis kasutatakse yuzu hapukat koort tihti roogade serveerimisel ja kaunistamisel, sellest valmistatakse marmelaadi ja kasutatakse küpsetistes, puistatakse miso-supile ja kastmetesse. Sellest võib teha ka aromaatset teed.

Yuzu koor kuulub vahel apelsinikoore asemel koostisesse.

Yuzu natural

3.006.00

Koostis: õun, rosin, porgand, magustatud ananass, ingver, peet, looduslikud maitseained, kurkum, apelsin, spinat, yuzu, värvohakas.

Valmistamine:
Valmimisaeg 8 Min
Vee temperatuur 100 ° C
Tee kogus tassile 12-15g
Tootekood: - Kategooria:
Loe edasi

veel teedest

Teed e-poes

Auhinnatud

Rooibos tee

Tropical Sunrise

3.006.00

Soodus

Stress Blocker

3.006.00

Puuviljatee

Ginger

3.006.00

Taimetee

Lemongrass

3.006.00

Taimetee

Piparmünt

3.00
Natural

Taimetee

Hibiskus

3.006.00

Yuzu, yuzu, yuzu… mis see veel on?